USAID ЛЕВ звертає увагу на проблеми у здійсненні валютного контролю

14 червня  2017 року Програма USAID “Лідерство в економічному врядуванні” (ЛЕВ) під час публічної дискусії “Експорт без бар’єрів: навіщо бізнесу валютний контроль?” представила результати аналізу наявних проблем у сфері здійснення валютного контролю, які обмежують експорт українських підприємств, зокрема, малого та середнього бізнесу (МСБ).

Діючасистема валютного контролю давно морально застаріла. З одного боку, вона не забезпечує стабільність внутрішньої грошово-кредитної ситуації, а з іншого – демотивує українські підприємства започатковувати експорт власної продукції або нарощувати його обсяги. Валютний контроль в Україні потрібно суттєво лібералізувати, зокрема, шляхом створення можливостей для розширення своєї діяльності підприємцями та інвесторами в Україні.

«Через жорстке валютне регулювання МСБ реалізовує лише 25-40% свого експортного потенціалу, – ділиться результатами проведених фокус-груп з експортерами старший експерт Програми USAID ЛЕВ Любомир Чорній. – А невиправдані обмеження та вимоги призводять до зростання відповідних трансакційних витрат експортерів на 15-30%, що є болісним для малого та середнього бізнесу».

«Активізація зовнішньоторговельних відносин є, мабуть, головним очікуванням від євроінтеграційних процесів України. Саме тому спрощення процедур, пов'язаних з експортом та імпортом – важливий напрям діяльності, якому уряд України має приділяти увагу постійно», – акцентує заступниця бізнес-омбудсмена Тетяна Коротка. – Лібералізація валютного контролю – це одне із важливих завдань у межах відповідного напряму».

«Однією з основних цілей лібералізації системи валютного контролю має стати підвищення інвестиційної привабливості України. Перш за все, пріоритетним є зняття обмежень з експортно-імпортних операцій та прямих іноземних інвестицій. Водночас заходи щодо лібералізації валютного контролю мають супроводжуватися посиленням фінансового моніторингу, щоб запобігти безконтрольному виведенню капіталу за кордон», – ділиться народний депутат України, член фракції «Самопоміч», Олена Сотник.

«Національний банк України поступово знімає валютні обмеження згідно опублікованої у грудні 2016 року концепції нового валютного контролю. Зокрема, готується проект Закону України «Про валюту», який замінить Урядовий декрет 1993 року та відповідатиме зобов’язанням України за Угодою про асоціацію», – розповідає про перехід до режиму вільного руху капіталу керівник проектів та програм Департаменту відкритих ринків Національного банку України Емал Бахтарі.

Експерти Програми USAID ЛЕВ за результатами обговорень з представниками експортерів та бізнес-асоціацій, народними депутатами України, підготували низку пропозиції щодо лібералізації валютного контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності, які можна укласти у декілька таких напрямів:

-       Привести діючу систему валютного контролю у відповідність із положеннями Угоди про асоціацію, зокрема в частині забезпечення вільного руху капіталу; здійснити модернізацію та лібералізацію системи валютних розрахунків при здійсненні зовнішньоекономічних операцій;

-       Створити необхідні умови для активізації експорторієнтованої діяльності бізнесу та виходу продукції вітчизняних товаровиробників на зовнішні ринки, зокрема, шляхом зниження контролюючого тиску та зменшення адміністративних і трансакційних витрат при здійсненні експортно-імпортних операцій;

-       Покращити умови для інвестиційної діяльності в Україні завдяки усуненню недоцільних вимог та обмежень, які створюють штучні перепони для іноземних інвесторів, що хочуть скористатися результатами власних інвестицій.

Розділи за темами

Читайте також