Програма USAID ЛЕВ визначила області України з найкращим бізнес-кліматом

На заключній конференції «Розвиваємо мале та середнє підприємництво – будуємо майбутнє» експерти Програми USAID«Лідерство в економічному врядуванні» (ЛЕВ) презентували регіональний рейтинг «Щорічної оцінки ділового клімату 2016». До топ-5 регіонів з найкращим бізнес-кліматом в Україні увійшли Вінницька, Львівська, Рівненська, Тернопільська та Закарпатська області.

Регіональний рейтинг є продовженням дослідження, яке було презентовано у квітні 2017 року і включалоІндекс ділового клімату, перелік перешкод розвитку бізнесу, вартість регулювання, портрет сектору малого та середнього підприємництва (МСП) в Україні тощо. Рейтинг регіонального індексу ділового клімату для всіх областей України склали на основі опитування підприємців за 4 критеріями: якість ділового середовища, поточна бізнесова активність, довготривалі тенденції бізнес-активності та оцінка основних трьох регуляторних процедур (реєстрації, податкового адміністрування, перевірок).

Перше місце серед регіонів посіла Вінницька область. «Це єдина область України, де підприємці позитивно оцінили поточний стан ділового середовища. Також на Вінниччині ми зафіксували найвищі довгострокові очікування серед всіх регіонів України», - розповіла Оксана Кузяків, координатор аналітичного компоненту Програми USAID ЛЕВ та виконавчий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. Наступними у рейтингу йдуть Львівська та Рівненська області (2-е і 3-е місце відповідно), які мають високі довгострокові очікування. Тернопільщина (4-е місце) виділяється високим рейтингом у  сфері покращення регуляторних процедур. Замикає п’ятірку Закарпатська область, де помірний бізнес-оптимізм, проте є суттєве покращення якості регуляторних процедур.

Найгірші результати зафіксовано для Харківської області (25-е місце) з найнижчою оцінкою ділового середовища, Луганської області (24-е місце), де індекс регуляторних процедур виявився вищим, ніж на Харківщині, та Донецької області (23-е місце) з низькою поточною діловою активністю. Підприємці міста Києва (17-е місце) прискіпливі до ділового середовища та мають помірні очікування. Єдиною областю, де песимістів більше, ніж оптимістів, є Чернівецька ( 21-е місце з 25-ти областей).

Програмою USAIDЛЕВ було представлено «портрет» молодого підприємця: 2/3 молодих підприємців (до 35 років) працюють у сфері послуг, торгівлі або ремонту. Більшість із них (80%) хотіли б отримати  інформаційну підтримку від держави, а саме: інформаційний  ресурс, де можна було би дізнатися про правила та умови ведення бізнесу. Молоді підприємці більш оптимістичні, порівняно із старшим поколінням: 17% молодих підприємців (проти 7% старших) вважають, що діловий клімат в Україні є добрим; і навпаки 30% молодих підприємців (проти 47% старших) вважають діловий клімат поганим.

Опитування Програми USAIDЛЕВ  дослідило рівень використання фінансових інструментів та знань щодо управління: так, 67% МСП ніколи не брали банківські кредити (у сфері IT-сфері цей показник складає 80%). Позики у знайомих – це поширений спосіб залучення фінансів для МСП різних секторів, особливо для МСП сфер транспорту і зв’язку (35%), сільського господарства (32%) та торгівлі і ремонту (30%). Лише 44% усіх МСП вважають, що мають достатньо навичок управління бізнесом. Відповідаючи на запитання, яким чином Ви підвищуєте свої знання щодо управління, 65% МСП зазначили, що читають професійну літературу та пресу, 52% - спілкується з досвідченими менеджерами, 36% - відвідують семінари, а 19% користуються онлайн-курсами. Кожна п’ята фізична особа-підприємець повідомила, що не займається підвищенням знань у сфері розвитку бізнесу.

Щорічна оцінка ділового клімату (ABCA, Annual Business Climate Assessment) – опитування понад 1,8 тис. представників малого та середнього бізнесу, яке дозволяє здійснювати моніторинг змін, що відбуваються у діловому середовищі. Це дослідження є інструментом виявлення бар'єрів на шляху розвитку МСП та визначення пріоритетних реформ для покращення середовища ведення бізнесу в Україні. Оцінка проводилась у 2015 та 2016 рр. експертами Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в рамках Програми USAIDЛЕВ.

Повне дослідження за посиланням. Презентація Оксани Кузяків з інфографікою. 

Розділи за темами

Читайте також