Програма USAID ЛЕВ пропонує прибрати зайві бар’єри

Сьогодні експерти Програми USAID “Лідерство в економічному врядуванні” (Програма USAIDЛЕВ), під час публічної дискусії, презентували основні підходи щодо усунення наявних бюрократичних та інших бар’єрів для здійсненні зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД).

«Незважаючи на деякі досягнення за напрямом дерегуляції бізнесу, у 2016 роком Україна «сповзла» на п’ять позицій (115-е місце з майже 190 країн) у рейтингу Doing Business за напрямом "міжнародна торгівля", –прокоментувала актуальність проблеми заступниця бізнес-омбудсмена Тетяна Коротка. –  Національне законодавство, що регулює зовнішньоекономічну діяльність, морально застаріло, створює додаткові бар'єри для бізнесу, є шкідливим для формування інвестиційно привабливого іміджу країни».

За результатами аналізу чинного законодавства у сфері ЗЕД, які визначені з урахуванням системних рекомендацій Офісу бізнес-омбудсмена, та консультацій з підприємцями, експерти Програми визначили проблеми, з якими щодня стикаються українські експортери. «До цього переліку, перш за все, можна віднести: жорстку систему валютних регулювань, невпорядкований державний нагляд (контроль) та надмірні санкції за порушення у сфері ЗЕД, обтяжливі процедури ліцензування, значні трансакційні витрати на укладення і виконання зовнішньоекономічних контрактів, необґрунтовані бюрократичні перепони для експорту харчової продукції», -зазначив старший експерт Програми USAID ЛЕВ Любомир Чорній.

Під час заходу учасникам представили пропозиції змін і доповнень до низки Законів України та Господарського кодексу. У разі їх прийняття відбудеться суттєве спрощення ведення ЗЕД:

- створення гнучких дозвільних процедур, пов'язаних з набуттям суб'єктами ЗЕД права продовження строків розрахунків за операціями з експорту-імпорту продукції;

- спрощення процедури ліцензування діяльності у сфері ЗЕД та встановлення вичерпних підстав для відмови у видачі ліцензій;

- запровадження системи оцінки підстав та відстеження результативності запровадження квотування операцій щодо експорту (імпорту) окремих груп товарів;

- визначення вичерпних підстав та прозорого порядку застосування санкцій за порушення у сфері ЗЕД;

- усунення необґрунтованих та економічно недоцільних адміністративних бар'єрів у сфері ЗЕД (зокрема, щодо укладення і виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів));

- лібералізація режимів валютного регулювання та контролю (зокрема, підвищення прозорості встановлення НБУ вимог щодо повернення валютної виручки та примусового продажу певної її частини).

«Ми разом з експертами Програми USAID ЛЕВ вже зробили перший крок на шляху до спрощення забюрократизованих процедур для бізнесу – прийняття закону щодо усунення адміністративних бар`єрів для експорту послуг. Однак, цього недостатньо, адже система чинних регулювань містить низку перешкод, що заважають створенню здорового бізнес-середовища, – зазначила народний депутат Вікторія Пташник. – Для їх усунення ми спільно розробляємо декілька законопроектів щодо лібералізації валютного контролю та спрощення загальних умов для здійснення зовнішньоекономічної діяльності». На думку законотворця, прийняття змін зробить експорт менш обтяжливим для підприємців та допоможе запобігти необґрунтованому застосуванню санкцій.

Розділи за темами

Читайте також