Програма USAID ЛЕВ презентувала Щорічну оцінку ділового клімату Тернопільщини на святкуванні дня підприємця у Тернополі

День підприємця на Тернопільщині вже традиційно святкується у форматі бізнес-форуму. Другий рік поспіль захід організовують спільно Тернопільська ОДА та Програма USAID «Лідерство в економічному врядуванні» (ЛЕВ).

На початку, присутніх підприємців вітав Іван Крисак, перший заступник голови Тернопільської ОДА, який назвав гостей «найціннішими кадрами області». Справді, як заявив Сергій Господарик, Заступник начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області, майже 3 млрд. грн було сплачено цього року до зведеного бюджету. Завдяки реформі децентралізації, 2/3 цієї суми залишилося в місцевих бюджетах. В рамках святкування, найактивніші підприємці області отримали грамоти за соціально-економічний вклад в розвиток області та вихід на міжнародні ринки. 

У своєму виступі, керівник Програми USAID ЛЕВ, Тамара Соляник, розповіла про роботу Програми: «Наші зусилля спрямовані на покращення ділового середовища в регіоні за допомогою аналітики, експертизи, консультацій». Одним із прикладів такої роботи є спеціальний звіт «Щорічна оцінка ділового клімату Тернопільської області: 2016/2017», який підготували експерти Інституту економічних досліджень та політичних коснультацій. Звіт показує як малі та середні підприємства (МСП) оцінюють бізнес-клімат області.

Ірина Федець розповідає про Щорічну оцінку ділового клімату (фото: ТОДА)

Головний показник звіту, регіональний індекс ділового клімату, значно випереджає середній український показник: «0,17» проти «0,09» за шкалою від «-1» до «+1». Цей показник містить в собі оцінку підприємцями дерегуляції в регіоні, їхні короткострокові та довгострокові плани, а також їхнє ставлення до бізнес-середовища, в якому вони працюють. Оцінки останнього у Тернопільській області – найвищі в усій Україні. Більшість МСП області оцінюють його як задовільне. Однак частка оптимістів стосовно його змін в найближчому майбутньому приблизно дорівнює частці песимістів.

Низький попит та брак замовлень став основною перешкодою для розвитку бізнесу Тернопільщини. Починаючи з 2016 року, політичні перешкоди для бізнесу області перейшли на другий план. Загалом, у Тернопільській області частіше, ніж в Україні в цілому представники МСП повідомляють, що не планують зростання через складність отримання дозволів, побоювання втратити законодавчих переваг малого бізнесу та через те, що із переходом на загальну систему оподаткування збільшаться витрати бізнесу.

У жодній з областей України немає більшості підприємств, які називають владу «партнером бізнесу». Тим не менше, Тернопільщина – серед тих регіонів, де бізнес довіряє владі найбільше. Відсоток тих, хто називає державу ворогом – нижчий, а більше половини МСП Тернопільської області повідомили, що жоден орган влади не створює перешкод для їхнього бізнесу. Три найважливіших заходи, які МСП Тернопільської області очікують від держави – це спрощення податкового адміністрування, дерегуляція, та створення рівних умов для всіх підприємств.

«Важливо, що позитивні оцінки бізнесу Тернопільщини не завжди перетворюється на позитивні прогнози» - розповіла експерт Програми USAID ЛЕВ та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина Федець. Ймовірно, це означає брак впевненості бізнесу у найближчих перспективах, спричинений невизначеністю у політичній, економічній чи регуляторній сферах. Така ситуація зазвичай означає, що часу на відкладання реформ не залишилось. Ті позитивні зміни, які відбулися в області були оцінені у вигляді кращих поточних оцінок, проте невизначеність залишається вагомим стримувачем розвитку ділового клімату Тернопільщини.

Щорічна оцінка ділового клімату в Україні 2016: Тернопільська область from Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

Розділи за темами

Читайте також