Чому бізнес боїться перевірок?

29 березня 2017 р. Програма USAID«Лідерство в економічному врядуванні» (ЛЕВ) організувала публічну дискусію “Чому бізнес боїться перевірок?" за участю урядовців, народних депутатів, експертів та представників бізнесу.

У листопаді 2016 року Верховна Рада України ухвалила низку законопроектів, з метою зниження тиску контролюючих органів на бізнес: запровадження прозорого механізму планування та загальне зменшення кількості перевірок, чітке визначення підстав для проведення позапланових перевірок, розширення прав підприємців при взаємодії з контролюючими органами тощо. Проте, навіть ретельно опрацьоване законодавство не працює, якщо нема належної імплементації, а паралельно – до нього вносяться «точкові» зміни, що породжують чергові різночитання та колізії.

На думку народного депутата України Оксани Продан, завданням перевірок має бути допомога бізнесу у забезпеченні прав споживачів шляхом попередження помилок у діяльності, а не штрафів за порушення. «Для перевіряючих органів мають бути встановлені конкретні алгоритми дій – без можливості вибору та корупційних можливостей», – підкреслила вона.

Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна акцентувала увагу на необхідності підвищення прозорості роботи системи державного нагляду і контролю. «Необхідно зробити практичні кроки: створити електронну базу даних перевірок, налагодити систему відстеження роботи (зокрема, із залученням громадськості) контролюючих органів, переглянути систему визначення ступеню ризиковості бізнесу», – додала вона.

Українські підприємці зазначають втому від перевірок і корупції у відносинах з контролюючими органами – їх відволікають часто надумані перевірки і судова тяганина за їх наслідками. «Бізнес несе втрати, а за це потім ніхто не відповідає – працівники контролючих органів залишаються на своїх посадах навіть у разі доведення неправомірності їхніх дій, втрати ніхто не компенсує», – зазначив під час заходу генеральний директор продовольчої компанії «Екопродукт» (м. Івано-Франківськ).

Згідно Щорічного дослідження бізнес-клімату, що проводиться в рамках Програми USAIDЛЕВ, вартість дотримання лише базових регулювань для бізнесу у 2015 році становила майже 30 тис грн. «Контроль за дотриманням цих регулювань і вимог (значна частина з яких необґрунтована) є не лише тягарем для держави і бізнесу, а й джерелом корупції», – зауважив старший експерт Програми USAID ЛЕВЛюбомир Чорній.

Програми USAID «Лідерство в економічному врядуванні» для поліпшення ділового клімату зробить наступні кроки:

- завершує роботу над пропозиціями змін до чинного законодавства в частині усунення дублювання контрольних функцій та зменшення тиску на мікро- і мале підприємництво в питаннях додержання законодавства про працю та зайнятість населення;

- готує пропозиції щодо приведення податкових перевірок у відповідність із уніфікованими процедурами і загальними вимогами, які встановлені для заходів державного нагляду (контролю);

- опрацьовує питання посилення відповідальності (а в окремих випадках і встановлення відповідальності за окремі види порушень) працівників контролючих органів у разі порушення ними порядку проведення перевірок, а також у разі інших зловживань щодо бізнесу.

Розділи за темами

Читайте також