Круглий стіл «Бізнес-клімат: від визначення проблем до конкретних кроків»

30 жовтня 2016 року, в рамках ІХ Інвестиційного форуму Херсонщини «Таврійські горизонти», Програма USAIDЛЕВ провела круглий стіл «Бізнес-клімат: від визначення проблем до конкретних кроків», на якому виступали експерти, представники бізнесу, місцевої влади та громадськості.
 
 
 
      
 
Директор Програми USAID ЛЕВ пані Тамара Соляник, привітавши присутніх, розповіла, що співпраця із Херсонською областю в рамках реалізації Програми USAID ЛЕВ є плідною та успішною. «Для того, щоб вплинути на ситуацію на Херсонщині, Програма ЛЕВ вирішила спочатку знайти болючі проблеми області, а потім розробити низку інструментів, за допомогою яких ці проблеми можна буде подолати». Таким чином на круглому столі було презентовано «Щорічну оцінку ділового клімату» Херсонщини, «Стратегію розвитку малого та середнього підприємництва Херсонської області», «Експортний профіль області» та «Регіональний профіль МСП». 
 
«57% підприємств Херсонської області планують розширити діяльність та збільшити ділову активність підприємства протягом наступних двох років», - такі дані містяться у Щорічній оцінці ділового клімату Херсонщини. «І це – незважаючи на те, що половина респондентів вважають ділове середовище поганим», - каже Оксана Кузяків, координатор  аналітичного компоненту Програми USAID ЛЕВвиконавчий директор ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій. Позитивні очікування та негативна поточна оцінка, загалом, є картиною не лише бізнес-клімату Херсонщини, а й усієї України». Щодо проблем області, то Херсонщина не так сильно, як інші області, страждає на «проблеми, пов’язані з ринком», «корупцію та регуляторний тиск». З іншого боку, респонденти з Херсонської області, скаржаться на «валютне регулювання» та «відтік мізків».
 
Після визначення проблемних питань регіону, на круглому столі говорили про те, як ці проблеми вирішити. Зокрема, Ігор Бураковський, старший радник з економічних питань Програми USAID ЛЕВ, Голова Правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), презентував попередній проект Стратегії розвитку МСП Херсонської області, яка  базується на 10 принципах «Акта з питань малого бізнесу для Європи». Як зазначив пан Бураковський, цей документ містить чіткі цілі та шляхи їх досягнення, які сформульовані на основі аналізу проблем та перспектив розвитку сектору МСП Херсонської області. Реалізація Стратегії передбачає використання двох документів політики -  Регіонального профілю розвитку МСП та Експортного профілю Херсонської області.
 
"В своєму виступі Олена Феодосієва, заступник директора Департаменту економічного розвитку та торгівлі  – начальник управління розвитку підприємництва, регуляторної політики та торгівлі Херсонської ОДА, наголосила на необхідності стратегічного планування на регіональному рівні. Разом з тим, вона підкреслила важливість макроекономічної політики для регіонального розвитку."
 
На заході також був присутній бізнес-омбудсмен в Україні, Альгірдас Шемета, який розповів про інститут бізнес-омбудсмена та про те, як його можуть використати підприємці Херсонщини. Основні теми скарг Херсонців – це електронне адміністрування ПДВ, податкові перевірки, дії прокуратури, дії державних регуляторів тощо. Загалом, фінансовий ефект дій бізнес-обмудсмена в області  приблизно складає 53 630 000 грн. Саме стільки було компенсовано підприємцям, які звертались до бізнес-омбудсмена.
 
Олександр Андрєєв, директор департаменту ліцензування та дозвільної системи ДРСУ, розказав про пріоритети Регуляторної служби на 2016-2017 роки. Серед них - забезпечення неухильного дотримання оновленої методики АРВ, зокрема в частині обов'язковості здійснення регуляторними органами "cost-benefit" та М-тест. Останній особливо важливий для малого бізнесу, оскільки він допомагає впроваджувати нове регулювання з урахуванням витрат саме малого підприємництва.
 
Павло Ярмій, директор ГО «Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад», розповідав про важливість створення на Херсонщині Агенції регіонального розвитку (АРР). За його словами, АРР в першу чергу допоможе розвитку бізнес-клімату завдяки залученню коштів міжнародних донорів, а також поліпшуватиме життя громад, завдяки модернізації та розвитку інфраструктури.
 
Дмитро Романович, проектний менеджер реформи «Дерегуляція та розвиток підприємництва» при Національній раді реформ, розповів про успіхи у сфері дерегуляції. Зокрема йшлося про скасування на 3 місяці обов’язкового регулювання цін для соціальної групи товарів, що було ухвалено нещодавно. Експерт закликав бізнес області активно включатися в обговорення законопроектів, які перебувають на громадському обговоренні: надсилати коментарі до міністерств та відомств, а також зв’язуватись з РПР.
 
"Бізнес-клімат області значною мірою впливає на зайнятість в регіоні" - зазначив Євгеній Єрашов, директор Херсонського обласного центру зайнятості. Станом на зараз безробіття зросло через проведення антитерористичної операції на Сході країни, реформування в державній сфері та скорочення банківських установ. Тим не менше, в області існують інноваційні проекти, які спрямовані на зменшення безробіття. Серед останніх - це Обласний інноваційний проект для учнівської молоді "Обласний профіквест", впроваджений у 2016 році.
 
Володимир Ігонін, радник компанії «Василь Кісіль і Партнери» спеціально для скептично налаштованої частини слухачів підсумував всі позитивні зміни у державі, які відбулись за останні роки. У сфері дерегуляції були скасовані більше 12 тис радянських ГОСТІВ, та спрощено реєстрацію бізнесу та нерухомості; Нова система держзакупівель “Prozorro” економить понад 2,9 млрд гривень бюджетних коштів; проходить підготовка до прозорої приватизації; введено нові антимонопольні правила; пом’якшено валютні обмеження; спрощено оренду землі.

Читайте також