Щорічна оцінка ділового клімату в Україні: 2015 рік (за результатами опитування малого і середнього бізнесу)

Нестабільна політична ситуація, низький попит, податковий тиск - основні перешкоди для розвитку малого і середнього бізнесу в Україні

Нестабільна політична ситуація, низький попит, податковий тиск, інфляція та складне податкове адміністрування – найбільші перешкоди для розвитку малого і середнього бізнесу. Таких висновків дійшли експерти Програми USAID «Лідерство в економічному врядуванні» після аналізу нового щорічного дослідження бізнес-середовища України «Щорічна оцінка ділового клімату» (Annual Business Climate Assessment або ABCA). Корупція залишається суттєвою перешкодою (сьоме місце в рейтингу) для бізнес-клімату України, але якщо держава полегшить адміністративний тягар, то це сприятиме активізації малого та середнього бізнесу України в наступні декілька років.

Центральний індекс дослідження, «Індекс ділового клімату» в Україні, перебуває на позначці трішки вище «0» за шкалою від -1 до +1. Основні складники індексу: очікування та оцінка поточної ситуації. Загалом, 29 тис. 760 грн. та 15% свого робочого часу в рік у середньому витрачають малі та середні підприємства (МСП) в Україні аби вести бізнес легально. Саме стільки складає вартість дотримання регуляторних вимог МСП України. Причому, чим менше підприємство – тим важчий на ньому регуляторний тягар. «В перерахунку на 1 працюючого загальні річні витрати для середніх підприємств становлять 268 грн., малих підприємств – 1 тис. 145 грн., мікропідприємств – 5 тис. 952 грн.», - пояснює Оксана Кузяків, координатор аналітичного компоненту Програми USAID ЛЕВ та виконавчий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Що стосується змін в регуляторному середовищі в останні роки, то, загалом, бізнес оцінює їх позитивно. Порівняно з 2012, у 2015 році підприємці частіше повідомляють про відсутність труднощів, пов’язаних з реєстрацією та відзначають кращу ситуацію з перевірками.

Парадоксальним у дослідженні є той факт, що більша частина українських МСП (86%) бачить державу «перешкодою» або «ворогом» ведення бізнесу, і практично та ж частина (89%) очікує прямої чи непрямої підтримки від держави. У той же час органам місцевого самоврядування підприємці довіряють відчутно більше (62%), ніж центральним органам влади (Уряд – 30%, Президент – 25%, Парламент – 22%). Це свідчить про високі очікування від реформи децентралізації.

Крім оцінки змін в бізнес-середовищі, ABCA також дозволяє «намалювати портрет» малого та середнього бізнесу України: середній вік підприємців – 45 рік, майже порівну чоловіків та жінок. Більшість МСП працюють у сфері послуг та торгівлі. Майже половина підприємств працюють на місцевих ринках і більшість МСП не планують виходити на нові ринки. «Впродовж останніх двох років більш, ніж половина опитаних підприємств запроваджували певні інновації: 29% повідомили про початок виробництва нових товарів чи надання нових послуг, 19% підприємств заявляють про нові методи управління, 18% запровадили нові методи просування та збуту. Це вселяє обережний оптимізм», - заявив експерт Програми USAID ЛЕВ Артур Ковальчук

Одне з десяти МСП в Україні займається зовнішньоекономічною діяльністю, тобто експортує або імпортує. Причому, в середньому, один МСП-експортер постачає продукцію у дві країни. «Два дні та 1727 гривень витрачається в середньому на проходження митниці, причому 6,8% експортерів сплачували при цьому хабарі. Загалом, при оформленні експорту та імпорту МСП не мали значних труднощів. Корупцію на митниці експортери не вважають проблемою, з чого робимо висновок, що вона є ймовірніше засобом полегшення регуляторних процедур», - повідомив експерт Програми USAID ЛЕВ Андрій Бутін.

В опитуванні взяли участь 1 тисяча 827 представників сектору, які дали оцінку поточного ділового середовища в Україні, визначили основні проблеми бізнесу, а також реформи, яких підприємці очікують від держави. Дослідження ABCA проводитиметься Програмою USAID щорічно та має на меті відслідкувати динаміку змін.

 

Щорічна оцінка ділового клімату в Україні 2015 from USAIDLEV

 

Розділи за темами

Читайте також