Доступ до комунальних послуг для МСБ (підключення до електромереж)

Кроки, що необхідно здійснити

1
СТВОРЕННЯ МОДЕЛІ ПРОЗОРОГО ЦІНОУТВОРЕННЯ

Модель прозорого ціноутворення повинна запровадити передбачуваний механізм ціноутворення для всіх без винятку приєднань, що унеможливлює корупційну домовленість із монополістом.

 • Хто відповідальний

  Розробити універсальну модель приєднання до електромереж

  Розробити універсальну модель приєднання до електромереж

  Розробити універсальну модель приєднання до електромереж

  Розробити універсальну модель приєднання до електромереж

  Ухвалити законодавчі зміни щодо врегулювання порядку приєднання до електромереж

 • Що ми зробили

  1) У травні 2015 року експерти Програми USAID ЛЕВ увійшли до складу робочої групи при Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) для створення концепції нової моделі приєднання до електромереж, яка повинна внести прозорість у сам процес та спростити взаємодію споживача з постачальником.

  2) Програма USAID ЛЕВ виступила ініціатором публічного обговорення у рамках круглого столу «Спрощення підключення до електромереж», що відбувся 13.07.2015. Експерти Програми USAID ЛЕВ, представники Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Міністерства енергетики вугільної промисловості, НКРЕКП, науковці, експерти та представники бізнесу поділилися думками щодо: скорочення кількості процедур і часу на приєднання до електромереж; нівелювання корупційної складової приєднання та, відповідно, зниження його вартості; можливості енергетикам отримати кошти для інвестицій у розвиток електромереж.

  Під час заходу було презентовано концепцію "Доступне енергопостачання для малого та середнього бізнесу: спрощення підключення до електромереж", яка запропонувала кроки до встановлення прозорого ціноутворення та спрощення процедур для споживача.

  3) З серпня 2015 року експерти Програми увійшли до складу робочої групи при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства з підготовки законопроекту щодо удосконалення процедури приєднання до електромереж. Результатом роботи групи став проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчх актів України щодо спрощення порядку приєднання до електричних мереж", зареєстрований у ВРУ під номером 4310. Вказаний проект № 4310 лише частково враховував пропозиції Програми, в зв'язку із чим було продовжено роботу над розробкою альтернативного законопроекту. Оскільки у квітні 2016 року уряд подав у відставку законопроект № 4310 було відкликано з парламенту.

  4) Пропозиції експертів Програми USAID ЛЕВ також увійшли до системного звіту "Підключення до електропостачання", який був підготовлений Радою бізнес-омбудсмена.

  5) Восени 2015 року Програма USAID ЛЕВ провела адвокаційну кампанію з підтримки реформ у сфері приєднання до електромереж для МСБ. Зокрема, була підготовлена ґрунтовна стаття із візуалізацією "Зачаровані" електромережі, або Анатомія інвестиційного прокляття", яка розповідала вплив  існуючих проблем з приєднанням на інвестиційну привабливість України та розвиток підприємництва.

  6) 27.01.2016 була створена коаліція за участю Програми USAID ЛЕВ, BRDO та EasyBusiness, з метою формування спільного погляду та пропозицій щодо ціноутворення на приєднання до електромереж для бізнесу. Під час круглого столу було представлено спільний документ "Принципи моделі спрощення процедури приєднання до електромереж на законодавчому рівні".

  7) Навесні 2016 року Програма USAID ЛЕВ представила бізнесу, експертам та органам влади пропозиції з реформування приєднання до електромереж під час круглих столів у Вінниці, Київській обласній державній адміністрації та НКРЕКП.

  8) 12.04.2016 у парламенті було зареєстровано Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання порядку приєднання до електромереж №4310-3, який пропонував, розроблену експертами Програми USAID ЛЕВ, універсальну модель прозорого ціноутворення із запровадженням передбачуваного механізму ціноутворення для всіх без винятку приєднань.

  Ця модель унеможливлювала корупційну домовленість із монополістом навіть для тих випадків, які належать до нестандартних. Всі приєднання стають стандартними. Модель базується на оцінці історичної собівартості виконання приєднань. Вартість приєднання оцінюється миттєво на основі (а) замовленої потужності та (б) відстані до найближчої точки приєднання (береться ставка за 1кВт та ставка за 1 км лінії електропередач). Також береться до уваги завантаженість кожної окремої районної електромережі.

  9) Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки  запропонував авторам відкликати законопоект №4310-3 оскільки, на їхню думку, пропозиції щодо приєднань до електромереж повинні бути відображені у статті 21  Проекту Закону про ринок електричної енергії України №4493. Програмі USAID ЛЕВ було запропоновано внести свої пропозиції до статті 21 відповідного законопроекту.

  10) Наразі відбувається доопрацювання правок до статті 21 Проекту Закону про ринок електричної енергії України №4493, які відображають наробки Програмі USAID ЛЕВ щодо запровадження моделі прозорого ціноутворення по приєднанню до електромереж.

Анкета

Бажаєте приєднатися? Заповніть анкету

Новини

Публікації