Програма USAID ЛЕВ презентувала результати другої "Щорічної оцінки ділового клімату в Україні 2016"

За рік в україні поліпшився регуляторний клімат та зріс рівень ділового оптимізму малих та середніх підприємств

25 квітня 2017 року, Київ – «Низький попит»посів перше місце серед перешкод для зростання малого та середнього підприємництва (МСП) у 2016 році. Він витіснив на друге місце «несприятливу політичну ситуацію», яка була головною перешкодою у 2015 році. Такі результати показало друге щорічне дослідження бізнес-середовища України «Щорічна оцінка ділового клімату» (Annual Business Climate Assessment або ABCA), яке проводить Програма USAID«Лідерство в економічному врядуванні».

Центральний індекс дослідження, «Індекс ділового клімату», дорівнює  «+0,06» за шкалою від -1 до +1. Він зріс на 5 пунктів, порівняно з 2015 роком, коли його значення становило «+0,01». Основні складники індексу: очікування та оцінка підприємцями поточної ситуації, плани розвитку бізнесу на наступні 2 роки. «Результати нашого дослідження свідчать, що оцінки стану ділового середовища покращились, а  оптимізм МІСП щодо найближчих планів зріс. Разом із цим, «темпи зростання» оптимізму щодо дворічних планів дещо зменшилися порівняно до минулого, а це свідчить, що часу на «відкладання» реформ  «на потім» не залишилось», наголосила Оксана Кузяків, координатор аналітичного компоненту Програми USAID ЛЕВ та виконавчий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Уже другий рік поспіль бізнес позитивно оцінює «Зміни у регуляторному середовищі України за останні 2 роки». Підприємці позитивно відгукуються про зміни у процедурі реєстрації бізнесу та ситуацію з перевірками. Оцінка процедур, пов’язаних із початком користування приміщеннями минулого року мала негативне значення, а цього року змінилася на позитивне. В Україні все ще погано із отриманням сертифікатів відповідності та санітарних висновків, регулюванням експортних операцій та адмініструванням і сплатою податків.

В середньому, 27  тис. 412 грн. у 2016 році витрачали малі та середні підприємства в Україні аби вести бізнес легально. Саме стільки складає вартість дотримання регуляторних вимог МСП України. У 2015 році цей показник був вищим – 29 тис. 761 грн., у першу чергу внаслідок витрат, з якими стикалися МСП під час перевірок. «При тому, що у 2016 році зменшилася середня «вартість регулювання», зменшився і середній розмір підприємств. Виходить, що регуляторний тягар в перерахунку на 1 працюючого в Україні дещо зріс», - пояснює Вікторія Беспалько, експерт Програми USAID ЛЕВ та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Проведене опитування також дозволяє описати сектор МСП в Україні, зрозуміти його структуру та скласти так званий «портрет» цього бізнесу. Зокрема, результати опитування показують, що на кожну жінку-керівника підприємства припадає три чоловіки, а ФОПи молодші за керівників підприємств-юридичних осіб на 8 років: середній вік ФОП складає 39 років, а керівника підприємства – 47 років. «За даними опитування, в середньому одне опитане підприємство звільнило двох працівників протягом останніх двох років, зазначила експерт Програми USAID ЛЕВ таІнституту економічних досліджень та політичних консультаційІрина Федець. – Але рік тому середня цифра складала мінус п’ять працівників. Отже, підприємства продовжують скорочувати персонал, але вже меншими темпами».

В опитуванні  взяли участь 1 тисяча 851представників секторуМСП, які дали оцінку поточного ділового середовища в Україні, визначили основні проблеми бізнесу, а також реформи, яких підприємці очікують від держави. ДослідженняABCAпроводиться щорічно та має на меті відслідкувати динаміку змін.

Ознайомитися з текстом дослідження можна за посиланням: https://goo.gl/KY96t7

 

Розділи за темами

Читайте також